ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича

Розташована вона на вул. Гнатюка, 8
Depo.
9 серпня 2015 15:03
ФОТО: depo.ua
Невідомий Львів: Кам
Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича

Про це пише Depo.Львів з посиланням на "Фотографії старого Львова".

Львів'яни, живучи у музеї просто неба, обізнані із основними пам'ятками архітектури нашого міста. Але тут є і невідомі для львів'ян пам'ятки архітектури. Серед них неоренесансна кам'яниця, що належала адвокату та правнику Антоні Дзендзелевичу (1854-1935) на вулиці Ягеллонській (нині - В. Гнатюка, 8).

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича - фото 1

Немалу будівлю спорудили протягом 1901-1902 років за проектом Зигмунта Кендзерського у суміші неренесансу, історизму, еклектики. Фасад кам'яниці вирізняється потужними пілястрами корінфського ордеру, аттиком, фронтонам. Увінчано споруду наметовою банею, що є своєрідною домінантою будівлі. Саму баню завершено, неначе в лемківській церкві, ліхтариком з кулястою "цибулькою".

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича - фото 2

Історична будівля має суттєві композиційні втрати. На фронтоні під банею видно сліди герба Польщі, Литви та Русі-України, яким декорували декілька львівських кам'яниць з нагоди 70-річчя польського повстання 1830-1831 років. За радянських часів польського Орла та литовську Погоню видовбали. Дивом вцілів лише Архангел Михаїл з двома мечами.

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича - фото 3

Є й збережені, автентичні декори адвокатської будівлі. Над вікном третього поверху чільного фасаду будинку при сучасній вулиці Гнатюка, 8, встановлено жіночі скульптури, які символізують Живопис та Музику. Їх автором був відомий скульптор Броніслав Солтис.

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича - фото 4

До слова, Антоні Дзендзелевич (1854-1935) був яскравою постаттю львівського адвокатського середовища. В університеті, він був співпрацівником органу Львівського товариства правників "Правник", згодом став його співредактором. З 1886 року провадив власну адвокатську канцелярію. Вже від 1911-го був головою Союзу польських адвокатів, головним редактором "Журналу польських адвокатів", працював над реформою середнього шкільництва. Антоні Дзендзелевич брав участь у формуванні польської правничої термінології. Водночас, був активним діячем польського спортивно-гімнастичного товариства "Сокіл", а наприкінці XIX сторіччя його головою.

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича - фото 5

У партері було розташовано декілька модних крамниць, інформаційне бюро, ймовірно, у подвір'ях містилися гуртові склади. Від моменту побудови, з 1902 року, у кам'яниці квартирували лікарі, правники, журналісти. У цій будівлі сам адвокат Антоні Дзендзелевич мешкав до 1935 року.

Невідомий Львів: Кам'яниця адвоката Антоні Дзендзелевича - фото 6

У часи міжвоєння у кам'яниці містився торговельний дім "Львів-Ллойд", транспортно-торговельне товариство Polski Glob, земельний іпотечний банк і магазин тканин Кноссове.

Більше новин про маловідомі куточки Львова читайте на Depo.Львів