Як у Львові млин став банком і кінотеатром

На проспекті Шевченка будівлю використовували у різних амплуа

Як у Львові млин став банком і кінотеатр…

Як пише Depo.Львів, у Львові одна практично будь-яка будівля таїть у собі чимало історії. Що було на сучасному проспекті Шевченка, 1, а на старій вулиці Святого Яна – пропонуємо Вашій увазі нижче.

Де знаходиться сучасна будівля

Сучасна будівля знаходиться за адресою пл. Галицька, 15 або пр. Шевченка, 1. Вона споруджена у 1872 році у стилі неоренесансу за проектом архітектора Філіпа Покутинського. Це одна з перших будівель в цьому стилі, який згодом став дуже популярним у Львові.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 1

Млин, який був тут на початку XIX ст.

На початку XIX ст. на цьому місці стояв міський млин. Під час копання котловану під сучасний будинок знайшли млинове колесо і лотоки — відкриті жолоби для стікання води. Через Полтву навпроти було перекинуто міст, на якому стояла статуя св. Яна Непомука. З цим і була пов’язана одна з назв сучасного проспекту Т.Шевченка — вул. Св. Яна.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 2

Готель "Тигр", або "Під тигром", який невдовзі знесли

Потім тут стояв готель "Тигр", або "Під тигром". Станіслав Шнюр-Пепловський писав: "Це був готель двоповерховий, досить брудний, але надзвичайно дешевий, тому мав багато клієнтів середовища руських священників та сільських орендарів".

А для будівництва споруди банку готель знесли.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 3

Іпотечний банк та Товариство імені Шевченка з добудованим поверхом

До 1939 року тут знаходився Галицький акціонерний іпотечний банк, для якого власне і була споруджена будівля. У флігелі містились квартири працівників. У 1879 році під керівництвом Зигмунта Кендзерського було укріплено фундамент, а у 1895 під його ж керівництвом добудовано ще один флігель.

З боку вулиці Кривої з 1870-их. до 1892 років перебувало Товариство ім. Шевченка (майбутнє НТШ) та його друкарня. У 1921 році було добудовано ще й четвертий поверх.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 4

Кінотеатр "Європа", "імені Леніна" та "Україна"

Також у цій споруді півстоліття був один з найбільших і найстаріших львівських кінотеатрів. У 1937–1939 рр. він діяв під назвою "Європа" і був розрахований на 704 глядача, власниками були Адольф Блясбаг, Макс Ангстрайх, Павел Мелнер.

З приходом радянської влади кінотеатр отримав приставку "імені Леніна" і так діяв до 1941 року. Під час німецької окупації тут було розміщене відділення кримінальної поліції – Кріпо. З 1946 р. по 1991 р. – кінотеатр називався "Україна". Він був розрахований спочатку на 732, а з 1989 – 666 місць. При ньому працював оркестр з 15 осіб, а за день відбувалось 6-8 кіносеансів.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 5

Кав’ярня "Вавилон" та роздуми над ТРЦ

З часу незалежності і до 2007 року кінотеатр перейменували в Галицький центр кіномистецтв. Частину приміщень по проспекту Шевченка здали в оренду кав’ярні "Вавилон". У 2000 році планувалось провести реконструкцію, але це не втілили в життя і з того часу частина площі кінотеатру здавались в оренду під торгові площі. У 2006 році розглядався проект реконструкції будівлі під ТРЦ, в якому мав розміщуватись і кінотеатр.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 6

Знайдена в будівлі криниця

У 2007 р. було демонтовано прибудову глядацького залу і розпочаті роботи. На місці знесеного кінозалу було проведено археологічні дослідження, знайдено стару криницю XV-XVI ст.

"Ми її законсервували і плануємо експонувати в інтер’єрах підвального поверху" – коментував головний архітектор будівництва Юрій Джигіль.

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 7

Будівля у часи СРСР та за незалежної України

Також у різний час в приміщення будівлі були розташовані: Міжнародне товариство спальних вагонів, бюро подорожей і спілка експорту дерева, за часів СРСР від повоєнних років і до 1960-х тут містився Технікум житлово-комунального господарства разом із гуртожитком, від часів СРСР тут – Управління комунального майна міськради, від часів незалежності – селянський банк "Дністер", телерадіокомпанія "Люкс".

На проспекті Шевченка, 1 протягом століть використовували будівлю у різних амплуа - фото 8

Фото з сайту Фотографії старого Львова.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme