На орган чекали майже пів року: Вперше в Україні однорічній дитині пересадили печінку від посмертного донора
Орган для пацієнта у Львові транспортували із Вінниці вертольотом, оскільки везти його каретою "швидкої" було б значно довше
Хірурги Першого територіального медичного об’єднання Львова провели унікальну операцію, трансплантувавши однорічному малюкові печінку від посмертного донора. Про це Depo.Львів розповіли у Першому територіальному медичному об’єднанні Львова.
Прооперували однорічного Артемчика минулого тижня, але лише тепер лікарі з упевненістю можуть сказати, що все пройшло добре. "Нині, на сьому добу після операції, можемо нарешті сказати – печінка працює, стан дитини стабільний", – кажуть лікарі.
Унікальну операцію виконали в дитячій лікарні Першого територіального медичного об'єднання Львова 12 січня. Орган для цього вперше транспортували вертольотом із Вінниці, оскільки везти його каретою "швидкої" було б значно довше.
Маленький пацієнт – хлопчик Артемчик із села на Прикарпатті. Його вага – лише 9,5 кілограмів. Малюк народився із непрохідними жовчовивідними шляхами. Діагноз – атрезія жовчних протоків, виражена печінкова недостатність – дитині поставили на третьому місяці життя. Хворобу в малюка видавали жовта шкіра та склери очей, а ще великий животик. Печінка поступово відмовляла. Тож у серпні 22-річній мамі Христині сказали, що єдиний вихід врятувати сина – трансплантація печінки. Її від посмертного донора таким маленьким діткам в Україні ще не пересаджували, а з родини Артемчику за донора не підходив ніхто.
Попереду в Артемчика ще тривала реабілітація
"Він народився абсолютно нормальним, рожевим, як і всі дітки, – розповідає мала малюка Христина Дзебчук. – Але коли почав більше їсти, то ставав дедалі жовтішим, бо у нього, виявляється, жовчні шляхи забиті й жовч не доходила до їжі. Потім збільшився животик. Лікарі казали спочатку, що це має минути, що це жовтяниця звичайна, але, на жаль, у нашому випадку вона не пройшла. Тоді ми звернулися в Івано-Франківську дитячу лікарню, там нам не підозрювали цей діагноз, але порадили їхати до Львова. І тут нам уже підтвердили цей діагноз. Тоді Артемчикові було три місяці та три тижні".
Христина Дзебчук, мама Артемчика, не відходить від сина ні на хвилину
Відтак останні чотири місяці хлопчик з мамою жили в лікарні та лише сподівалися дочекатися операції. Там 6 січня малюк відсвяткував свій перший День народження. "Лише 12 січня стало відомо, що у Вінниці, в обласній клінічній психоневрологічній лікарні є донор. Це 44-річний чоловік, у мозку якого розірвалася аневризма. Врятувати пацієнта лікарі не змогли, але родина чоловіка підписала згоду на вилучення органів, – розповідають медики. – Печінка поза тілом "живе" максимум 12 годин, тож з Вінниці її везли гелікоптером. Орган в дитячій лікарні на вулиці Орлика зустріли трансплантологи – це наші лікарі та команда колег зі столичної лікарні "Феофанія", які приїхали на допомогу. Хірургічне втручання було надскладним. Спершу лікарям треба було розділити донорську печінку, аби взяти для маленького Артемчика її частину. Потім розпочалася сама трансплантація, яка тривала до ранку – це близько 12 годин".
Печінку від донора везли із Вінниці гелікоптером
Відтоді малюк перебуває в реанімації під цілодобовим моніторингом. Лікарі кажуть, що успішна операція – це лише половина шляху, попереду не менш складна його частина. Виснажений хворобою організм дитини має адаптуватися до життя з новим органом.
Печінка поза тілом "живе" не більше 12 годин, тож все потрібно було зробити якомога швидше
"Ми дуже довго цього чекали. Тому ми дуже раді, що сім’я донора погодилася на такий вчинок, це для нас дуже відважно, це шанс, щоб наш Артемчик жив. І це дуже страшно, коли від чиєїсь смерті залежить життя твоєї дитини", – каже мама малюка.
Нагадаємо, епідситуація із коронавірусом на Львівщині погіршується. Головний медик області Орест Чемерис вважає, що розпочалася чергова хвиля захворювання. В медзакладах перебуває понад тисяча пацієнтів.
Фото: Перше територіальне медичне об'єднання
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів