Де на Львівщині не ввімкнуть опалення, або чому Гончарук не там шукає винних

Львівська ОДА хоче передати гроші з бюджетів Новояворівська та Нового Роздолу приватній компанії, а місцеві депутати називають це криміналом

Де на Львівщині не ввімкнуть опалення, а…
Віче у Новояворівську. Фото Олега Довганика

Два міста на Львівщині – Новий Розділ і Новояворівськ – цілком прогнозовано можуть зіпсувати "гарну картинку" початку опалювального сезону. Ці міста повністю не готові до подачі тепла: у трубах нема води, гідравлічні випробування влітку не проводились, проте змінити управителя державна АРМА так і не спромоглась. Львівська обладміністрація на позачерговому засіданні обласної комісії з техногенної безпеки запропонувала місцевим депутатам Новояворівська та Нового Роздолу виділити кошти з бюджету приватній фірмі. Натомість місцеві депутати переконані: фінансування з бюджету приватних компаній, ще й з нілем гривень на рахунках, – нонсенс і "пахне" криміналом. Чому так і коли буде опалення у Новояворівську та Новому Роздолі й чому про цю ситуацію знали усі, крім прем'єр-міністра Олексія Гончарука – розбирались журналісти Depo.Львів.

Отже, у Львівській обладміністрації відбулося засідання комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій щодо недопущення зриву опалювального сезону у містах Новояворівськ та Новий Розділ. Засідання відбувалось у закритому режимі й журналістів попросили покинути  кабінет. "За підсумками комісії ухвалене рішення щодо визнання ситуації надзвичайною у зв’язку із неспроможністю виконання взятих на себе зобов’язань управляючою компанією. Першочергове наше завдання – забезпечити людей теплом. 60 тисяч людей не можуть залишитись взимку без теплопостачання, відповідно, наш пріоритет – якнайшвидше запустити тепло", – наголосив голова Львівської ОДА Маркіян Мальський.

Відповідно до вимог Закону України "Про ринок електричної енергії", АТ "Укрзалізниця" зобов'язали взяти функції оператора систем розподілу у містах Новий Розділ та Новояворівськ. Також  на засіданні вирішили, що частину коштів, необхідну для запуску ТЕЦів та погашення заборгованості заробітної плати працівникам співфінансуватимуть з обласного та місцевих бюджетів. Кошти скерують на поворотній основі, тобто згодом управитель  повинен їх повернути у бюджет. Окрім того, департаменту розвитку та експлуатації ЖКГ Львівської ОДА та органами місцевого самоврядування доручено забезпечити допомогу в ремонті та ліквідації проривів на аварійних ділянках мереж теплопостачання у м. Новий Розділ.

Одразу після засідання на сайті АРМА з’явилось повідомлення щодо подачі тепла у Новояворівську та Новому Роздолі. "Доступний у даному контексті інструментарій АРМА – або проведення нового конкурсу з відбору управителів, або продаж ТЕЦ – є тривалим і ризикованим за умов поточного стану підготовки до опалювального сезону", – зазначалось у повідомленні. Агентство закликало до об'єднання зусиль купи відповідальних відомств, організації та підприємств, хоча представники агенства самі ж ігнорували як мінімум піврічні наради із цього питання, як і не з’являлись на мітинги місцевих мешканців. Також саме АРМА проводила незрозумілі закриті конкурси, визначивши саме такого управителя. 

Тим не менше, комісія обладміністрації вирішила скерувати кошти для запуску ТЕЦ з резервних фондів обласного та місцевих бюджетів цих міст. Відтак, для запуску ТЕЦ нададуть допомогу з обласного і місцевих бюджетів (у співвідношенні 50 на 50). Попередньо з резервних фондів виділять 8-12 млн гривень. Зокрема, кошти підуть на погашення заборгованої зарплати працівникам ТЕЦ, які відмовляються виходити на роботу, оскільки пів року не отримують зарплату. "Це рішення дозволить запустити ТЕЦ. Визначено надання технічної допомоги іншим комунальним підприємствам, щоб привести у належний технічний стан обидві ТЕЦ. У зв'язку з цим на сесію Львівської облради буде винесено пропозицію про збільшення резервного фонду для співфінансування запуску ТЕЦ. Державний резервний фонд може бути задіяний, якщо ми не впораємося своїми силами", – повідомив Мальський.

З його слів, роботи на ТЕЦ розпочаті 21 жовтня. Запуск тепла має відбутися не пізніше 10 листопада, хоча перший сніг в області чекають вже 31 жовтня. "Прогнозувати точну дату ще рано. Усі будуть працювати в надзвичайному режимі, щоб не було надзвичайних наслідків для людей і для обладнання, адже не можна допускати, щоб ТЕЦ не працювали з настанням морозів", – убезпечив себе від конкретної обіцянки Мальський. І не дарма.

Нагадаємо, ситуація складається майже ідентично із тим, що було минулого року. Тоді, до прикладу, у Новояворівську тепло подали 11 листопада. Мешканців недогрівали, але тепло було і, як і зараз, йшлось про проведення позачергової сесії обласної ради. Проте управитель і тоді вчасно не виплачував людям заробітну плату, через що і зірвали опалювальний сезон: як повідомляв 29 жовтня 2018 року директор департаменту ЖКГ Львівської ОДА Назарій Романчук, працівники комунальних підприємств у Новояворівську і Новому Роздолі не хотіли переходити працювати на нові підприємства.

Як не дивно, але цього року все так само: ТЕЦи Новояворівська і Нового Роздолу уже втратили частину працівників, а ті, що залишились, відмовляються виходити на роботу до повного погашення боргів з зарплати. Люди називають суму у 14-15 млн грн, ОДА каже про 12 млн гривень. Проте символізм у тому, що саме АРМА вибрала знову того самого управителя.

Львівська ОДА нарешті почула людей і 15 жовтня – у день, коли прийнято говорити про умовний початок опалювального сезону – і повідомила, що буде розроблений "чіткий план" дій. Але в місті все одно зібралися на віче, навіть незважаючи на холодну погоду. До того люди кілька разів перекривали міжнародну трасу до Польщі, причому робили це ще влітку, вочевидь, вжі тоді очікуюючи чергової халепи з опаленням восени.

Очільник області Маркіян Мальський ініціював звернення до прем'єр-міністра Гончарука із закликом зібрати позачергове засідання державної комісії з питань техногенної-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, аби розглянути питання з опалювальним сезоном на найвищому рівні. На ПП "Гарант-Енерго М" покладено зобов’язання забезпечити своєчасний початок опалювального сезону. Загалом таке звернення Мальського, напевне, мало з'явитися у перший же день його призначення на посаду у липні, але хто тоді про це думав.

Отже, на віче у Новому Роздолі людям пообіцяли ввімкнути тепло у середині листопада. Як варіант пропонувалось створити два комунальних підприємства, які потрібно передати на управління або відповідних міст, або ж комунальним підприємствам обласного підпорядкування, а влада усіх рівнів повинна зосередити свої зусиллям на тому, що ці підприємства отримали усі необхідні ліцензійні документи. Натомість уряд мав виділити стартовий капітал, зокрема для того, щоб розрахуватись із працівниками та для технічного запуску підприємств.

"Це те, що мало бути зроблено учора. Але у першу чергу вони повинні визнати, що управитель є неефективним та передати ТЕЦи Новояворівська та Нового Роздолу на управління у містам, адже місто ніколи не буде нищити майно, від якого залежить належний добробут його громадян", – зазначив журналістам директор ТОВ НВП "Енергія - Новояворівськ" Андрій Гнатуш. Проте Львівська ОДА не пішла цим шляхом й вирішила перекласти проблему на місцеві бюджети, фактично зобов’язавши їх (а рішення комісії ТЕБ і НС є обов’язковими до виконання) дати дотацію з місцевих грошей приватній компанії. Тож одразу не забарилась і відповідь місцевих депутатів, які назвали таку пропозицію "криміналом" й навіть заговорили про можливе висловлення недовіри Мальському.

Звертались з цією проблемою до Гончарука і львівські нардепи, проте відповіді не отримали. Тим часом, відсутність тепла спричиняє у містах іншу проблему: люди гріються обігрівачами, через що залишаються ще й без світла. Таке у Новояворівську було уже тричі протягом першого холодного тижня на Львівщині.

Технічний директор Новороздільської ТЕЦ Василь Халак також каже, що АРМА має передати усю господарку, яку віддала управителю, місту, щоб місто управляло тим, за що воно відповідає. "Адже зараз виходить так, що усі питання до міста і до мера, а вони зробити нічого не можуть, адже цим керує зовсім інша людина, яка не має до цього ніякого відношення", – додає Василь Халак. До слова, розприділяє енергію двох ТЕЦ компанія, яка займається виробництвом торфу.

Насправді це далеко не усі "елементи" історії з опаленням у Новояворівську та Новому Роздолі. Однак і їх достатньо, щоб запитати: а чи має прем’єр Гончарук вплив на державне АРМА? Напевне, мав би мати. І зможе запитати їх, чому на Львівщині працюють такі управителі й чи погоджується прем’єр із такими результатами конкурсу.

Проте, що б там не було, а тепло у Новояворівську та Новому Роздолі поки що хіба на вулиці. У оселях – ні. І коли точно буде – не знає ніхто. Попереду ж містян чекають сесії двох місцевих рад й чергові перекриття доріг. Не перемикаємося.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme