Львівщина Мальського: Підміна заступників, дружба з Садовим і провал у комунікації

За сто днів роботи у області досі не призначено жодного голову районної державної адміністрації, а новий голова Львівської обладміністрації примудрився налаштувати проти себе журналістів

Львівщина Мальського: Підміна заступникі…

Новий голова Львівської обласної державної адміністрації Маркіян Мальський сьогодні, 14 жовтня, відзначає маленький ювілей: сто днів з дня призначення молодого, як на очільника області, 34-річного юриста на посаду. Умовно, він переміг у відкритому конкурсі президента Володимира Зеленського, де змагався з двома іншими кандидатами. "Умовно" тому, що голосування відбувалось у "Фейсбуці", й до цього процесу, схоже, залучили чимало ботів. Заради справделивості варто додати, що велика частина суспільства таки підтримала призначення саме молодого дипломата і юриста на посаду очільника області. Помилились вони, чи ні у своїй підтримці – розсудить історія, а Depo.Львів нагадає, чим вже запам'ятався очільник Львівщини на своїй посаді.

Отже, 14 червня президент Зеленський через "Фейсбук" звернувся до мешканців Львівщини і попросив вибрати собі голову Львівської ОДА. Таку подачку з "барського плеча" гаранта інакше як спробою зняття з себе відповідальності у проблемній області розцінювати не вдається. Саме тут Зеленський перестрахувався, мовляв, ви самі вибрали собі голову ОДА, я тут ні до чого. Менш ніж за тиждень, 20 червня, цей "народний" праймеріз завершився. А вже 6 липня на сайті президента оприлюднили указ про призначення Мальського головою Львівської обласної державної адміністрації. При цьому сам указ підписаний 5 липня. В день оприлюднення Зеленський приїхав до Львова і чомусь у стінах Національного університету імені Івана Франка (де працює батько молодого чиновника) представив Мальського на посаду. Зазначимо, що призначення одразу ж підтримали люди Садового, а згодом новий очільник області заявить, що Львівщина має пишатись Садовим, тож усі його повинні підтримувати. І, звісно, ні слова не скаже про критику команди Садового, зокрема про відкриті кримінальні провадженя, а такж те, що сам мер де-факто не впорався із виконанням своїх обов’язків, скандально заваливши обласний центр сміттям.

Хто такий Маркіян Мальський сайт Depo.Львів уже писав, тож зупинятись на цьому вкотре не будемо. Додамо лише, що згадка про сміття не випадкова, адже у той же день Зеленський доручив СБУ розслідувати "сміттєву блокаду" у Львові. Доручення послухали і забули – за 100 днів ані Мальський, ані правоохоронці Львівщини жодного разу не повертались до цієї теми.

У понеділок, 8 липня, на своїй першій апаратній нараді у Львівській ОДА Мальський заявив, що вибори закінчились, тому гратись у політику він не буде. Закликав так зробити і весь керівний склад області. Також голова ОДА пообіцяв переформатувати роботу прес-служби Львівської ОДА. "Щоб вона працювала у такому темпі, як я звик працювати. Зараз я не бачу, хто є у приймальній, але я це виправлю, і якщо ви є у приймальній – одразу дзвоните. З мого боку ви не побачите політичних дій. Я прийшов сюди керувати областю і займатись господаркою", – говорив тоді Мальський і додав, що поки що не планує кадрових змін. "Поки що ми працюємо у такому складі, у якому є".

Проте так не сталось, і він одразу звільнив першого заступника Ростислава Замлинського, а потім – й інших. Найдовше серед усіх попередніх заступників протримався Роман Филипів, проте призначення нових заступників Мальському далось дуже тяжко – довгий час голові ОДА довелось працювати самостійно. І те, що на сьогодні вони нарешті є, напевне, і можна вважати найбільшим успіхом за перші 100 днів роботи.

Першим заступником Мальського призначили чиновника часів Віктора Януковича - Василь Лозинський тоді був начальником управління промислової та інвестиційної політики Департаменту економічної політики Львівської обладміністрації. Після цього 33-річний Лозинський обіймав посаду виконавчого директора Асоціації місцевих рад Львівщини.

Загалом історія з призначеннями заступників Мальського вельми цікава. Спочатку в ЗМІ повідомлялось, що його заступниками стануть нікому не відомі Юрій Холод та Юрій Добош. Одного із них начебто навіть називали "смотрящим" з Києва за Мальським й шепотіли про те, що саме його мали поставити головою ЛОДА, проте, щоб уникнути спротиву Львівщини, нібито вирішили не ризикувати й призначити області свого, достатньо знаного в регіоні юриста Мальського.

А гуманітарним заступником Мальського, знову ж таки, за версією місцевих ЗМІ, мав стати журналіст, прес-секретар одного із банків з польським капіталом в Україні, відомий фахівець і кризовий менеджер, а заразом добрий друг Мальського Віктор Гальчинський, який також відомий тим, що роками займається реалізацією інфраструктурних проектів між Україною та Польщею. Саме призначення Гальчинського гуманітарним заступником Мальського на Львівщині сприймалося найбільш позитивно – комунікабельний, думаючий експерт, з достатньо широким знанням ще й економічного сектору області. Його із майбутнью посадою не привітав тільки ледачий, проте Гальчинського так і не призначили.

Натомість на орбіту кандидатів у заступники вийшли депутат Львівської облради від "Самопомочі" Іван Собко та інший юрист, екс-очільник ГУ юстиції області, а до того – керівник юридичного відділу ЛОДА Тарас Грень. Про можливе призначення Собка на цю посаду Depo.Львів писало ще у липні, проте цю інформацію тоді сприйняли як фантастику. Але сталось саме так: призначили Юрія Холода й двох інших заступників – саме Собка і Греня, а не Гальчинського і Добоша, як першочергово хотів Мальський.

Тепер про те, що ж зробив Мальський за 100 днів. Перш за все, спробував побороти незаконні рубки лісу, проте така справа завідомо невдячна, оскільки усі кричать, що у області шалено рубають ліс, проте усім місцевим мешканцям гірських територій ця справа є звичною, як сходити у магазин за хлібом, тож побороти таке явище, мабуть, швидко не зможе ніяка влада.

Також Мальський пробував навесли лад на кордоні з Польщею – побороти шалені черги, корупцію, неконтрольований потік "човників" і їхньої контрабанди тощо. Уся реформа на кордоні наразі закінчилась тим, що у області планують побудувати дорогу між двома пунктами пропуску, а також заявили про намір відкрити ще один пункт перетину з Польщею на території гірських районів Львівщини. Та й то проект більше Львівської обласної ради та міжнародних донорів, а не ЛОДА, адже реалізується в межах Програми транскордонного співробітництва Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020 Європейського інструменту сусідства, що має на меті покращення дорожньої інфраструктури українсько-польського прикордоння у Мостиському та Яворівському районах.

Додамо, що на плечі Мальського за сто днів впала трагедія у Дрогобичі, де під руїнами будинку загинули п’ятеро людей. Висновків експертизи про причину обвалу ще досі немає і це важливо тому, адже допоки цих висновків нема, вручити постраждалим сім'ям нове житло теж не можна. Це вилилось у негативну соціальну напругу на Львівщині, проте виявило ще одну суттєву прогалину Мальського - комунікацію із журналістами.

Прес-секретарем Мальського призначили Ольгу Мельник, яка до цього працювала у прес-службах управління спорту й департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА. Співпраця із журналістам у неї не склалась одразу, а загострилась, власне, після трагедії у Дрогобичі, коли представникам медіа довелось кілька діб чекати на маленький коментар із обладміністрації.

Згодом Мельник ще більше привернула до себе уваги, опублікувавши заздалегідь написане інтерв’ю із собою на сторінках одного із львівських інтернет-видань. Цей текст акули пера Львова та області довго розбирали по цитатах.

Також, за 100 днів, Мальський оголосив війну любителям палити суху траву й навіть показував особистий приклад. Проте ця тема також вічна й повторюється кожної весни та осені й буде актуально ще довго після завершення епохи Мальського.

Слід згадати ще одну скандальну історію, що відбулася на Львівщині за часів Мальського – це розгін мітингувальників у Соснівці, де засвітився скандальний екснардеп Семен Семенченко. Після подій у Соснівці, активісти прийшли до губернатора, проте той одразу заявив, що про наміри поліції наперед не знав й про те, що там побили людей, дізнався, як і усі, з "Фейсбуку".

Згодом після кількох акцій протесту у Львові, Мальський під час апаратної наради попросить нового очільника Головного управління Національної поліції у Львівській області Василя Віконського написати заяву на звільнення. Проте Віконський тут же відмовиться. Й зробить це жорстко – мовляв, не Мальський його призначав, а Сергій Князев, тож саме останній і може просити його написати заяву про відставку. За іронією долі, що в той же день Князєва звільнили. І тепер, за логікою Віконського, його вже ніхто, певно, не може звільнити.

Варто додати, що Мальський нібито звернувся з проханням звільнити Віконського до самого президента, але потім заявив, що реакції Зеленського на прохання нема, та й самого прохання "фейсбушний губернатор", як він зрештою сам себе й називає, Мальський так і не показав: очільник області любить викладати у Фейсбуці різні документи, а цього документа так ніхто й не бачив. Тож чи було воно взагалі – невідомо.

Ще одне питання, яке Мальському треба оперативно вирішити, і яке, вочевидь, буде для нього своєрідною перевіркою на спроможність, це запуск опалювального сезону у містах Новояворівськ та Новий Розділ. Тут уже другу зиму поспіль місцеві мешканці можуть опинитись без опалення, і ситуація загострюється з кожним днем: на ТЕЦ у цих містах досі не провели навіть необхідні гідравлічні випробування, самі труби порожні, а мешканці погрожують перекриттям дороги "Київ – Чоп" та траси до кордону з Польщею.

Ну і ще одне питання, де Мальському вже не вдалось "не гратись у політику" – це сумнозвісна "формула Штайнмайера" та реакція Львівської обласної ради, яка першою виступила із закликом про недопущення капітуляції. Мальський під час позачергової сесії облради, власне, і попросив депутатів "не гратись у політику" й назвав звернення передчасним, проте на його слова ніхто не звернув уваги, і депутати проголосували "за".

Також варто згадати заяву Мальського про створення Офісу радників Львівської ОДА – консультативно-дорадчого органу, який б давав поради у діяльності головного управлінського офісу області. Очевидно, це може бути ще одним способом прихистити активну громадськість області у не дуже комфортній до Зеленського Львівщині, яка уже пробує показати президенту "червону картку".

Що не вдалось Мальському за 100 днів, так це призначити голів районних державних адміністрацій, яких на Львівщині є 20. Райони у області обезголовнені уже три місяці, а список кандидатів на ці посади змінюється швидше, аніж погода у Львові.

Заради справедливості додамо, що будь-якому очільнику Львівщини після попередника – нардепа від "Європейської Солідарності" Олега Синютки, який побив рекорд із перебування на цій посаді – було б дуже складно працювати на посаді. Сам Мальський під час апаратної наради визнавав, що область "є у гарному стані". На Львівщині люблять жартувати, що Синютка не працював головою ЛОДА, а жив у Львівській обласній державній адміністрації.

Мальський – молодий і талановий юрист, а посада голови Львівської ОДА, на жаль чи на щастя, вимагає залізної руки. Якої Мальському принаймні поки що бракує. За сто днів йому не вдалось налагодити співпрацю із обласною радою та із журналістами центральних телеканалів. Надалі на нього чекають складні дискусії про укрупнення ОТГ області, де частину сіл хочуть примусово приєднати до Львова, а ті бояться втратити свої землі. Тож далі буде, і буде ще цікавіше. 

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme