Під прикриттям карантину: Як на Львівщині знищили старовинну віллу
У місті-курорті Трускавець ще однією старовинною будівлею стало менше
Під час карантину тишком-нишком знесли і вивезли на будівельне сміття віллу "Великий Косинір" у Трускавці (Львівська область).
На перший погляд, дерев’яна вілла на вулиці Тараса Шевченка перебувала у непоганому стані. Здавалося, що її можна було б реставрувати і водити туди екскурсії. Але це на думку поціновувачів старовини і прекрасного.
Виявилося, що насправді цього нікому не треба. А от "вивільнити" земельку у центрі міста і збудувати там ще один готель, а ще краще – п’ятиповерхівку з цокольним поверхом і трьома-чотирма мансардними – в самий раз. Так і зробили.
Звісно ж, спершу, аби не розгорівся скандал, будівлю вилучили з переліку об’єктів культурної спадщини (наказ Міністерства культури України від 19 квітня 2019 року). Причому це – єдиний об’єкт у Львівській області, який позбавили статусу пам’ятки.
Вілла "Великий Косинір" ("Pod kosynierem") була збудована у 1929 році та мала досить витончений вигляд.
Willa Pod Kosynierem. Фото: Типовий Трускавець.
Як розповідає директорка музею міста-курорту Трускавця Галина Коваль, з новим приходом польської влади, восени 1921 року спілка "Трускавецькі джерела", якою керував Раймонд Ярош, зробила акцент на модернізацію. Ярош звертає посилену увагу на благоустрій курорту, модернізує курортний парк та облаштовує сільські дороги.
Вздовж вулиці Об’їздової (теперішня Тараса Шевченка) постають нові вілли та пансіонати: "Клюберг", "Ютженка", "Світ", "Великий Косинір", "Сонячна" та інші. В 1925-1928 роках Ярош будує свою власну курортну резиденцію, основу під яку заклав ще в 1921 році та яку називає "Гопляна" (з польської – "русалка"), за проектом відомого на курорті архітектора Яна Сімковіча.
Саме в цій віллі на запрошення Яроша відпочивали поважні гості курорту. Президенти, міністри, посли, держані та громадські діячі, відомі співаки та артисти були звиклим явищем для трускавецького курорту. Організацією концертів та вистав відомих артистів, музикантів та композиторів особливо відзначився Трускавецький Клуб, який функціонував на курорті в установі Товариський клуб.
"Популярність прикарпатського курорту приводить до зростання кількості бажаючих відпочивати та лікуватися в Трускавці. Якщо в 1923 році курорт відвідало 6080 гостей, в 1927 році кількість відпочивальників виросла до 12633 осіб, в 1931 році – курорт оздоровив 14659 чоловік, то в сезон 1933 року, незважаючи на світову економічну кризу, налічується понад 17 тис. людей, – розповіла Галина Коваль.
Отакий вигляд мала вілла "Великий Косинір" в останні дні свого існування.
В той же час у Трускавці залишаються ще кілька старовинних вілл, які належать до так званого "закопонського стилю". У ньому поєднано традиційний стиль будівництва ґуралів та елементи модерну, що привело до створення основи для сучасної польської народної архітектури на основі культури Підгалля. В основному використовувався у будівництві пансіонатів, заміських будинків та вілл у курортному місті Закопане.
Витоки закопанського стилю, як прояв польського національного модерну, почались у середовищі польських митців, які належали до патріотичного руху "Молода Польща". Формування закопанського стилю було реакцією польських патріотів на поширення швейцарського та норвезького стилів, напрямків історизму, в курортах Підгалля.
Світлини і відео – це все, що нині залишилося від колись розкішної трускавецької вілли у центрі популярного міста-курорту. Яку наступну історичну будівлю виведуть з переліку пам'яток – покаже час. Вілла "Великий Косинір" – не перша, і не остання. І якщо так триватиме й надалі, до подорожувати доведеться, хіба у мріях і архівах.
Який вигляд має вечірній Трускавець (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Як Трускавець очікує туристів (ФОТОРЕПОРТАЖ)
Як у Трускавець повертається життя (ФОТОРЕПОРТАЖ)
"Нафтусю" у Трускавці тепер продають за 8,8 гривні (ЦІНИ, ФОТО, ВІДЕО)
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів