Два роки трагедії у Дрогобичі: Аварійний будинок нарешті знесуть, а винних немає і досі
Наприкінці літа 2019 року у невеликому містечку на Львівщині сталася трагедія, як прогриміла на всю Україну: обвалився один з під’їздів чотириповерхового житлового будинку
Моторошні кадри зруйнованого будинку в Дрогобичі і сьогодні нагадують події тієї жахливої ночі. Близько третьої години в ніч на 28 серпня обвалився цілий під'їзд чотириповерхового будинку по вулиці Грушевського, 101/1. Загинули вісім людей, серед них двоє – діти. Життя тих, хто залишився живим, відтоді розділилося на "до" і "після". Що змінилося за два роки від моменту трагедії, чи покарали винних і як тепер живуть люди, які залишилися без даху над головою, дізнавався Depo.Львів.
Винні досі не покарані
На жаль, жертв було не уникнути: на носі – 1 вересня, тож практично усі повернулися з відпусток, позабирали від бабусь і дідусів дітей.
Після обвалу жителі вибігали на вулицю хто в чому, не прихопивши ні документів, ні грошей, ні цінних речей. Ті, хто міцно спав, опинилися під завалами. На наступний ранок рятувальники знайшли мертвими двох людей, а після півночі 29 серпня – ще шістьох осіб. Таким чином, внаслідок обвалу загинули вісім мешканців.
Спочатку версією обвалу був вибух побутового газу. Однак її практично одразу відкинули і фахівці, і мешканці будинку. За їхніми словами, за кілька днів до трагедії в будинку з’явилася тріщина, і вони з цього приводу зверталися до комунальників. Проте реакції не було жодної.
Згодом поліція затримала двох працівників комунального підприємства, на балансі якого перебував будинок, – 57-річного чоловіка та 60-річну жінку, жителів Дрогобича. Їх звинуватили у службовій недбалості та заарештували. Проте суди у цій справі тривають досі, а підозрювані, як повідомили в обласній прокуратурі Львівщини, давно не під арештом.
Два року на роздуми і ще один обвал
Сім'ям загиблих і постраждалим практично одразу після обвалу виділили допомогу – 115 тисяч грн, кажуть в прес-службі Дрогобицької міської ради. Це була першочергова фінансова допомога. А вже через рік усім надали компенсацію на придбання нового житла. Гроші виділили з державного бюджету – майже 41 млн грн. За них купили 59 квартир. А до цього мешканці будинку жили в орендованих квартирах.
Тим часом будівлю визнали аварійною і почали думати, як її знести. Але поки чиновники ламали голови над демонтажем, в будинку стався ще один обвал. Близько 13:00 18 липня цього року обвалилася частина другого під’їзду. На щастя, цього разу ніхто не постраждав, бо будинок був повністю відселений. Хоча місцеві мешканці кажуть, що в руїнах полюбляли робити собі сховок безхатьки та місцеві підлітки, тож всяке могло бути.
Демонтаж буде, але як саме – невідомо
Зараз вирішується подальга доля руїн. Рані з ними не могли нічого зробити через арешт, який наклали на будівлю ще 2 вересня 2019 року. Скасували його 24 червня 2021-го – мовляв, будинок перебуває в аварійному стані та непридатний до подальшого використання. Проте об'єкт належним чином не охороняється і туди можуть проникнути сторонні особи. А це може спричинити непередбачувані наслідки для їхнього життя і здоров'я.
У міській раді розповідають, що планують демонтувати увесь будинок повністю, однак досі думають, у який спосіб. "Що стосується аварійної будівлі, то реконструкції вона не підлягає. Тривалий час на неї був накладений арешт, тривали слідчі дії та з’ясовували причину завалу. У червні арешт зняли. Тож тепер її будемо демонтовувати", – каже Depo.Львів міський голова Дрогобича Тарас Кучма.
Чи не єдиний спосіб швидко демонтувати будинок – контрольований підрив. Але тут існує загроза, що внаслідок вибуху з’являться тріщини на сусідніх будівлях, адже будинок знаходиться практично у центрі міста, де стара забудова. Тож тепер у міській раді Дорогобича активно шукають організацію або фахівців, які в найближчий час розберуть аварійну будівлю.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів