Чому Садовий знову виграв вибори мера Львова
Андрій Садовий вчетверте став міським головою Львова і може бути мером майже 20 років поспіль
Андрій Садовий вчетверте став міським головою Львова чи, як зараз правильно казати, Львівської об’єднаної територіальної громади. Таким чином, якщо не станеться чогось екстраординарного чи Андрій Іванович не отримає якусь іншу посаду, він буде мером майже 20 років поспіль, що є рекордом для міста.
За даними екзітполу "Савік Шустер Студії", у другому турі виборів мера Львова 62,8% опитаних проголосували за чинного міського голову Андрія Садового (партія "Об'єднання "Самопоміч"), а 37,2% – за депутата Верховної Ради, колишнього голову Львівської обласної державної адміністрації Олега Синютку ("Європейська солідарність"). Очікувана середня похибка – 1,21%. Чому результат виявився саме таким – з’ясовували журналісти Depo.Львів.
Значний відрив між кандидатами на виборах мера засвідчив, що хейтспіч не працює вже не тільки на рівні України, але й у Львові. Пересічному мешканцю міста важливішими і зрозумілішими були тролейбус на Сихів, відремонтована дорога на Винники, вода без хлору, нова лікарня для хворих на коронавірус, ремонт вулиць, ніж ораторська майстерність Олега Синютки. За попередніми даними, у Винниках лише три дільниці дали більшість голосів за кандидата від "ЄС". Також він переміг у Рясне-Руському, Грибовичах, Малехові, Завадові та Ситихові – це все нещодавно долучені до Львова села. У районах в місті перемогу святкував Садовий.
Також можна припустити, після переконливої перемоги "Європейської солідарності" на виборах у Львівську міськраду, на яких політсила отримала 26 з 64 мандатів, львів’яни не захотіли допустити монополії, тобто щоб і мер, і більшість були від однієї політичної сили. Тепер же мера Садового від "Самопомочі" буде контролювати міська рада, у якій планується вибудувати більшість навколо партії Порошенка. Міськраду Львова сформують 26 депутатів від "Євросолідарності", 17 – від "Самопомочі", 8 – від "Голосу", 7 – від "Варти" і 6 – від "Свободи". Три політичні сили вже заявили про співпрацю: разом у "Євросолідарності", "Варти" і "Свободи" буде 39 з 64 мандатів.
У Синютки перетисли із "проросійськими силами Садового" і тим що треба рятувати європейський вибір. Ця риторика не була сприйнята виборцями у Львові, адже деяка інформація, яка наводилася, на доказ була, м’яко кажучи, сумнівною. Вплинуло на результат і те, що кандидат від "Європейської солідарності" так і не зміг продемонструвати команду, яка мала з ним працювати у виконавчих органах міськради.
В той же час, після перемоги Садового на виборах вже з’явилися чутки про спроби побудувати коаліцію навколо "Самопомочі" без участі "Європейської солідарності". Партія Садового може домовитися з "Голосом" і отримати 25 мандатів з 64, що ще не дає більшості. Далі питання в тому, наскільки монолітними будуть інші політичні сили, з яких будуть намагатися "висмикнути" одного-двох депутатів. Адже зрозуміло, що деякі багаті люди йшли у Львівську міськраду зовсім не для того, щоб бути в опозиції.
Первісно перше засідання сесії планувалося провести 3 грудня. Зараз же деякі політичні сили наполягають на тому, щоб зібратися ще цього тижня, до оголошення результатів виборів мера. За даними Садового, міська виборча комісія ухвалила рішення перенести дату першої сесії міської ради з 3 грудня на зовсім близьке 24 листопада.
Якщо так і станеться, то з приведенням до присяги нової ради втрачаються повноваження попереднього міського голови. Новообраного мера до присяги 24-го ще не приведуть, оскільки є передбачений законом час на підрахунок голосів, потенційні скарги та позови. Тому нова рада запрацює без нового голови. Депутатський корпус в такому напівлегітимному стані може діяти кілька тижнів, обирати керівні органи: президію, секретаря – в. о. міського голови, заступників міського голови, членів виконкому, голів комісій тощо, ухвалювати будь-які інші рішення – бюджет, майнові питання тощо.
Синютка визнав поразку і вже привітав Садового з перемогою, не очікуючи офіційних результатів. Це його другі програні вибори мера – вперше він не став міським головою у 2006 році в Івано-Франківську.
Садовий обіймає посаду мера Львова з 2006 року. Тоді він виграв з невеликою перевагою у кандидата від блоку "Наша Україна" Василя Куйбіди. В той час львів’яни, як і вся Західна Україна, молилися на цю партію, і, здавалось би, її висуванцю забезпечена перемога, проте так не сталося. При цьому Садовий тоді був членом тої самої "Нашої України" і на партійних праймеріз програв екс-меру Василю Куйбіді, проте вирішив балотуватися як самовисувнець і вже на самих виборах взяв реванш. Двічі переобирався: відносно легко – в 2010 році, важче – у 2015-му. П'ять років тому для перемоги йому теж знадобився другий тур, у якому він здолав кандидата від партії "Свобода" Руслана Кошулинського.
Тим часом уже з’явилися меми з нагоди перемоги Садового на виборах у 2020 році. В одному з них до його передвиборчого логотипу домалювали четверту зірку, що мало би свідчити про кількість перемог на виборах, які він здобув.
Також не оминули увагою і відносно високий результат, який здобув Садовий.
Хтось навпаки вважає тепер Садового не своїм мером.
А хтось традиційно порівнює виборців Садового з "ватою".
Є паралелі і з виборами США
А також пригадують, що "Социс" так і не оголосив дані свого екзит-полу.
Читайте також: Хто виграє вибори мера Львова.
Більше новин про події у світі читайте на Depo.Львів