Як Синютка економить мільйони на смітті Садового

Львівська обладміністрація за рік зекономила 100 млн гривень

Як Синютка економить мільйони на смітті…

Уже рік Львівська обладмністрація прибирає обласний центр від твердих побутових відходів. Чиновники області кажуть, що цей процес нелегкий, але з часом все більше громад уже з більшою довірою ставляться до усіх процесів, пов'язаних як з вивозом та захороненням твердих побутових відходів, так і до можливості побудови сучасних сміттєпереробних комплексів на їхніх територіях.

Якщо говорити мовою цифр, то у 2017 році Львівська облдержадміністрація двічі (в січні та березні) забезпечувала координацію вивезення ТПВ "з метою усунення загрози надзвичайної епідеміологічної ситуації у м. Львові" через завали відходів на контейнерних майданчиках. Тоді було вивезено 5,9 тис. тонн сміття: у січні – 2,4 тис. тонн (очищено 386 майданчиків), у березні – 3,5 тис. тонн (очищено 599 майданчиків).

"У зв'язку з неспроможністю міської влади Львова належно виконувати свої обов'язки щодо вивезення твердих побутових відходів з міста, Львівська ОДА ініціювала рішення щодо передачі повноваження управління сферою ТПВ у Львові. З 1 липня Львівська обласна державна адміністрація координує процес вивезення, захоронення та сортування сміття з міста Львова", - розповідає директор департаменту житлового господарства Львівської ОДА Назарій Романчук.

Він пояснює, що за річний період зі Львова вивезено 226 тис. тонн ТПВ, з яких на полігони області – 85 тис. тонн (38%), на полігони за межами Львівської області – 141 тис. тонн (62%).

Зараз уже усі перевізники мають укладені угоди на захоронення побутових відходів з полігонами ТПВ на захоронення сміття з міста Львова у області та поза її межами. Також у місті відновлено систему роздільного збору сміття. "Перевізники встановили додаткові контейнерні майданчики для збору пластику, паперу та скла", - каже Романчук

За його словами, також Львівська ОДА запровадила контроль зважування сміття: у області запущено три вагових комплекси та запроваджено онлайн моніторинг пересування сміттєвозів. "Ми щоденно відслідковуємо рух автомобілів підприємств-перевізників, що, в свою чергу, дало можливість припинити несанкціоноване скидування сміття поза межами полігонів ТПВ. Усі автомобілі, які здійснюють вивезення ТПВ, обладнані GPS-трекерами", - розповів чиновник.

На все це потрібні гроші. З резевного фонду уже залучено 50 мільйонів, за які облаштовано та проведено реконструкцію чотирьох полігонів, закуплено вісім одиниць спецтехніки (бульдозери, ескаватори) та три повноцінні сучасні сортувальні лінії. Зараз таку лінію відкривають у Самборі, а згодом вони запрацюють у Новояворівську та Дрогобицькому районах.

Як не дивно, але при цьому Львівська ОДА примудрилася ще й зекономити: А обладміністрації хваляться, що за рік на вивезенні сміття зекономили 100 мільйонів гривень. Розповідаючи про причини, Романчук не забуває "пхнути попередників" з міста, мовляв, кошти просто перестали красти і "відмивати" через фіктивні фірми.

"На компенсацію перевізникам за 12 місяців Львівська міська рада перерахувала Львівській обласній державній адміністрації 300 млн. грн., з яких 200 млн. грн. витрачено на відшкодування додаткових витрат підприємствам-перевізникам. Завдяки посиленому контролю за вивезенням та оптимізації маршрутів перевезення вдалося зекономити 100 млн. грн., які було скеровано у вигляді субвенції органам місцевого самоврядування, що приймають побутові відходи з м. Львова", - каже Романчук.

З його слів, за рахунок зекономлених коштів реалізовано понад 170 корисних для громад заходів, серед яких ремонт житлового фонду, вулиць, дворів, закупівля спецтехніки, євроконтейнерів для побутових відходів тощо.

Разом з тим, влада області жаліється, що керівництво міста так і не виконало своїх зобов'язань – не передало в управління Львівській ОДА ЛКП "Львівспецкомунтранс". Хоча ця умова затверджена рішенням сесії Львівської міськради.

Місто – містом, але головна зона відповідальності в ОДА – все ж таки, область. Романчук каже, що за рік на Львівщині ліквідувати 44% стихійних сміттєзвалищ – це 98 нелегальних смітників загальної площею понад 30 га.

Загалом Львівська область затвердила Стратегію поводження ТПВ, у межах якої до 2030 року передбачено налагодження діяльності семи регіональних об'єктів захоронення ТПВ, будівництво чотирьох сміттєпереробних заводів та рекультивація 154 несанкціонованих сміттєзвалищ. Проведення перших громадських слухань з цих питань заплановано найближчим часом у Новому Роздолі.

Крім того, польський інвестор готовий до початку будівництва сміттєпереробного заводу. "За 9 місяців від моменту виділення земельної ділянки ми зможемо уже переробляти сміття на цій території. Загалом термін будівництва комплексу становить три роки", - пояснює Романчук, додаючи, що там також облаштують і полігон для тимчасового сортування сміття.

Обласні чиновники запевняють, що налагодилась ситуація і на Миколаївському полігоні, який є одним із найкращих на Львівщині. Там раніше Садовий і Тягнибок пробували починати "сміттєву війну проти Синютки".

"Він справді є одним із найкращих у області. Інше питання, що у Миколаєві є люди, які використовують сміття у політичних цілях. Проте за перекриття траси на Львівщині уже порушені кримінальні справи і я думаю, що надалі ці люди будуть добре задумуватись, перш ніж перекривати дорогу", - пояснює Романчук.

Кращою є ситуація і у Дрогобичі, де мер Тарас Кучма, на відміну від Садового, таки має бажання вирішити питання із сміттям. Романчук наголошує, що влада області допоможе вирішити ситуацію і там. Місцеві мешканці раніше блокували доступ на місцевий полігон, через що одне з найбільших міст області - Дрогобич - почав потопати у смітті. Ситуація почала вирішуватись після приїзду губернатора до місцевої громади - сміттєзвалище у Брониці таки обіцяли рекультивувати.

Звісно, не все так безхмарно й добре, як намагаються розповісти обласні чиновники, адже "очисні" процеси в області не йдуть гладко. Проте меж зараз ані місто, ані область не є завалена сміттям, і це головне. Також зрозуміло, що ще будуть і конфлікти, і скандали, і пікети, але цей процес вже не є настільки масовим, як був рік тому, коли Садовому банально ніхто не вірив.

Залишається питання і з Грибовичами, де рекультивацію проводить Львівська міськрада. Романчук каже, що ситуація там теж далека від ідеальної, але якщо інвестор отримує гарантії сміття і земельну ділянку – то ситуація із сміттям на Львівщині таки покращуватиметься.

Тим часом мер Львова напередодні під час одного із телеефірів знову заявив, що на Грибовицькому полігоні стався підпал, а ситуація із сміттям у Львові була спецоперацією правоохоронних органів. Наша пісня гарна й нова – починаємо її знову. Садовий так і не визнав, що просто не зміг взяти і зробити.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme