Чи зможе Рівненська облрада самотужки намити бурштин

Рівненська облрада планує створити комунальне підприємство з видобутку бурштину

Чи зможе Рівненська облрада самотужки на…

Рівненська облрада планує створити комунальне підприємство з видобутку бурштину для наповнення обласного бюджету. Depo.Львів проаналізував можливість такого КП.

З ініціативою його створити підприємство і самотужки мити "сонячне каміння" виступив екс-голова Рівненської обласної ради, а нині позафракційний депутат облради Михайло Кириллов. За приклад він пропонує взяти волинське комунальне підприємство "Волиньприродресурс". Кириллов сподівається, що у разі успішної реалізації цього задуму найбільші надходження в бюджет забезпечить продаж бурштину за кордон. Але спочатку треба знайти інвестора, створити комунальне підприємство, виділити земельну ділянку, отримати спецдозвіл на видобуток. Проект відповідного рішення має підготувати на наступну сесію апарат обласної ради, попередньо детально вивчивши досвід "Волиньприродресурсу".

Кириллов каже, що стоворення КП – тривала і кропітка процедура. "Розумію, що питання для багатьох депутатів спірне. Напевне, декому простіше проголосувати за надання дозволу тій чи іншій копанії, та й усе", - розповів він Depo.Львів. За його словами, близько року тому обласна рада давала дозволи на видобуток бурштину двом фірмам, які обіцяли два мільйони гривень інвестицій у розвиток територій, біля яких працюватимуть. "І що з того вийшло? Одна фірма дала сто тисяч гривень, а інша взагалі нічого. Наскільки мені відомо, ці фірми зараз в Києві намагаються перепродати за великі гроші. Питання, хто їх купить і чи візьме на себе інвестзобов'язання, про які йшлося", - розповів він.

Як повідомив керуючий справами виконавчого аппарату, керівник секретаріату Рівненської обласної ради Богдан Сологуб, проект рішення про утворення рівненського обласного коммунального підприємства з видобутку бурштину таки підготують на наступну сесію. Закон не забороняє обласним радам створювати комунальні підприємства. А далі нехай депутати самі вирішують.

У лютому минулого року голова Волинської облради Ігор Палиця заявив, що "Волиньприродресурс" (з цього підприємства планують брати приклад на Рівненщині) одержало спецдозволи від Державної служби геології та надр на розробку родовищ бурштину, торфу та міді. Сумарна площа чотирьох родовищ в області становить майже 46 тисяч га. Палиця висловлював сподівання, що від видобутку цих корисних копалин бюджет області зможе одержати від 500 мільйонів до одного мільярда гривень в обласний бюджет. Однак у законності реєстрації підприємства нібито засумнівалися працівники СБУ, які навіть приходили вилучати документи. А потім і Генеральна прокуратура оскаржувала законність одержання спецдозволів на родовища. Видобуток каміння, який обіцяв вирішити купу проблем мешканців Волині, мав от-от розпочатися, але на шляху виникли й інші перешкоди, тож налагодження легального видобутку бурштину на Волині загальмувало. У підсумку Генеральна прокуратура України пропустила терміни звернення до суду щодо незаконної ліцензії комунального підприємства "Волиньприродресурс".

Тим часом разом з весною на бурштинові родовища Рівненщини повернулися нелегальні старателі. Бурштин продовжує вабити організовані злочинні групи з усієї України. Кількість мотопомп, за допомогою яких вимивають бурштин з грунту, щодня називають різну. Разом з "копателями" на Полісся повертається і Національна гвардія, але щоб протидіяти нелегальному видобутку бурштину. Разом з тим, прокуратура Рівненської області вважає, що силами правоохоронців тут нічого не вдієш - вирішити проблему незаконного видобутку можна лише на законодавчому рівні.

За данними Depo.Львів, запасів бурштину на Рівненщині має вистачити усім.А от на скільки років вистачить цих запасів, не знає ніхто. Є старий аналіз 1970-х років минулого століття з приблизними оцінками. Неофіційні джерела кажуть, що запасів вистачить надовго – може, років на 70. Наприклад, в урочищі "Азалія" біля Клесова на Сарненщині Рівненської області бурштин видобувають уже 30 років, і для нелегалів працювати там досі вигідно, адже технології видобутку вдосконалюються.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme