Як Кремль намагається посварити українців та поляків

У Польщі немає аж таких антиукраїнських настроїв, як це намагаються подавати окремі засоби масової інформації

Як Кремль намагається посварити українці…

Польський політикум у своїй більшості є лояльним до України. Про це та про багато іншого у Львові розповів політолог, перекладач, відомий блогер та автор сторінки "Російська п’ята колона у Польщі" Марцін Рей.

Польща - проукраїнська

За словами Марціна Рея, російська дезінформація у Польщі справді присутня. Громадяни Польщі намагаються боронитись перед кремлівською пропагандою і, якщо говорити чесно, то, власне, громадяни першими і почали цю оборону, а вже потім до захисту підключилися на урядовому рівні.

"Росія вважає інформаційну політику нормальним елементом ведення війни. На рівні із солдатами чи танками. За різними даними, стратегія інформаційних воєн у Росії створювалась понад 50 років. Бюджет Росії на інформаційну пропаганду та війну складає 8 млрд євро. Це сума, яку можна вирахувати. Можливо, ця сума є і більшою", – каже Рей.

Він додає, що затрати на "Раша тудей" складають лише 600 мільйонів євро.

"У Європейському союзі є зовнішня служба ЄС. Це 15 осіб з різних країн. Вони аналізують приклади російської дезінформації і надсилають інформацію у всі медіа Європейського союзу. Їх бюджет – зеро. Люди працюють за кошти своїх країн", – каже Рей.

Він додає, що не вважає себе експертом, а лише бійцем інформаційної війни, проте каже, що офіційна оборона ЄС виглядає як маленька громадська ініціатива. "І це все. Наступного року зовнішня служба ЄС, можливо, отримає фінансування з бюджету у розмірі 800 тисяч євро й візьме на роботу ще до п’яти осіб. Навіть якщо це відбудеться, то це у десять разів менше, аніж у Росії", – каже він.

Водночас Рей відзначає, що у Польщі насправді ніхто не дивиться "Раша тудей".

Поляка неможливо переконати, що Путін - добро

"Поляка неможливо переконати у тому, що Путін несе щось добре. Поляк просто не буде це слухати. Російська пропаганда у Польщі є, але вона дуже розпорошена і маленька. Ті поляки, які це роблять, смію стверджувати, навіть особисто не знають жодного росіянина. Агенти працюють гірше, ніж активісти, оскільки активісти завжди роблять більше з власної ініціативи чи зацікавлення", – розповідає блогер.

Він відзначає, що структура російської агентури у Польщі – це "більше, ніж ринок. Це надавачі послуг".

Частина із залучених до інфомаційної війни, на думку Рея, справді не отримують російських рублів, а працюють через ідеологічні міркування, адже самі стали жертвами цієї пропаганди. До прикладу, у Польщі можна почути фрази про те, що краще купувати російський газ, аніж видобувати свій, оскільки це буде мати негативний вплив на екологію.

Водночас, Рей також відзначає, що польський політикум у переважній більшості є проукраїнським.

"Політичний клас є проукраїнським і свідомим російської загрози. Але частина політиків також хоче виграти вибори у себе, тому заяви є різними. Проте я знаю точно, що вони проукраїнські, адже часто п’ю з ними каву особисто, а не бачу політиків через телебачення", – розповідає перекладач та блогер.

Рей додає, що попри це все, зараз справді є загроза, що рівень російської пропаганди у Польщі буде рости. "Тому усе це треба пояснювати. Це не мілітарна справа, а війна. Біда не у російських тролях, а у тих поляках, які несвідомо стають жертвами пропаганди і поширюють проросійські колажі у соціальних мережах", – розповів експерт.

Він додав, що Україна також мала би активніше боротись із російською пропагандою: "Чому Україна не робить свого телебачення для Росії? Це має робити або Львів, або Київ, а не ЄС чи Варшава".

Крім того, блогер акцентує увагу і на тому, що у Львові окремі медіа хочуть виставити Польщу ворогом для України. "У одній із львівських газет недавно була теза про те, що польська армія за бажання може захопити Львів за п’ять днів. Але це абсурд! Зрозуміло, що таких намірів Польща не має. Такі повідомлення грають на руку Росії, адже саме росіяни хочуть вбити клин між Україною та Польщею", – пояснює експерт.

Рей додає, що організатор провокацій у Перемишлі – пан Маяковський – співпрацює із однією політичною силою праворадикального спрямування у Львові, а тому про провокації цього року там знали наперед і до них готувались.

Також блогер назвав прізвища двох львів’ян – Марії (Мар’ї) та Костянтина Пижів, які, працюючи на польське радіо, насправді просувають російські настрої, за що, каже він, їм суттєво зменшили фінансування, а з часом, можливо, і взагалі припинять його.

Нагадаємо, львівські активісти звинувачували журналістку Марію Пиж у висловлюваннях про "польський Львів", а громадський активіст Олег Радик навіть назвав її польською шовіністкою.

Слід зазначити, що Росія справді воює на усіх фронтах, у тому числі і у Львові може використовувати не тільки явних польських шовіністів, але й "патріотичні" організації, щоб дестабілізувати ситуацію в Україні та викликати міжетнічні протистояння.

Саме тому нам треба замислитись, хто поруч з нами і кому ми довіряємо, а також розрізняти інформацію – чи не є вона інформаційною провокацією того ж Кремля.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme