Маловідома Львівщина

Стежками Євгена Коновальця
У селі Зашків Жовківського району, що за 15 км від Львова, народився один із ідеологів українського націоналізму, полковник Січових Стрільців і голова Проводу Організації українських націоналістів Євген Коновалець. Нині тут розташований його музей. Примітно, що музей був відкритий ще за часів Радянського Союзу – 23 травня 1990 року. І це можна назвати унікальним випадком, адже в той час "бандерівців" все ще продовжували переслідувати.
Музей розташований в родинній садибі Коновальців. Це відносно невелика, але гарно причепурена сільська хата. Вхід в музей коштує 10 гривень для дорослих і 5 грн для дітей і пенсіонерів. Вартість екскурсії – відповідно 60 грн і 30 грн. Також варто оглянути територію навколо хати: саме на цьому подвір'ї і виріс Коновалець.
З нагоди 100-річчя від народження Євгена Коновальця, 14 червня 1991 року, перед музеєм встановлено пам'ятник, створений скульптором Романом Романовичем та архітектором Валерієм Потюком. Але у ніч з 9 на 10 липня того ж року монумент Коновальцю висадили в повітря радянські спецслужби.
Друге повернення полковника у бронзі відбулося 8 грудня 1991 року. Залишки першого понівеченого пам'ятника експонуються на подвір'ї Музею-садиби як німий докір тоталітаризму, сумний свідок нашої многостраждальної історії. Біля нього розміщено інформацію про те, як і хто знищив пам'ятник. 1 березня 1993 року Музей Коновальця отримав статус державного і став відділом Львівського історичного музею.
Експозиція Музею розташована в чотирьох кімнатах родинного будинку Коновальців. Період дитинства та юнацтва майбутнього військовика представлений у першій з них. Євген Коновалець народився 14 червня 1891 року в родині директора місцевої народної школи Михайла Коновальця і вчительки Марії Сороки з роду Венгриновських. Дідусь Євгена о. Михайло і прадід о. Скоробагатий були в селі Зашкові греко-католицькими священиками. Дотепер як пам'ять про ті часи шумлять листям перед родинним будинком розлогі столітні дуби, посаджені батьком Коновальця на честь своїх трьох синів Євгена, Степана та Мирона.
У другій кімнаті Музею представлено матеріали про військову діяльність Євгена Коновальця. Матеріали третьої кімнати розповідають про заснування і керівництво УВО й ОУН, боротьбу в підпіллі, трагічну загибель Коновальця. Він постійно контролював і спрямовував діяльність політичного підпілля в УРСР. І це вельми непокоїло спецслужби Москви. Трагічним вислідом довготривалого шпигування за Коновальцем стало вбивство його більшовицьким агентом 23 травня 1938 року в Роттердамі. Пакунок із захованою там вибухівкою провіднику ОУН передав моряк з радянського корабля – за порадою Сталіна, Коновальцю підсунули коробку цукерок: Євген дуже полюбляв шоколадні солодощі, тому вибухівки під них і замаскували.
Зараз село Зашків важко назвати справжнім туристичним об'єктом. Щоправда, тут щороку відбувається молодіжний – офіційно безалкогольний – фестиваль пам'яті Євгена Коновальця, а також є кілька стін, розписаних муралами-портретами полковника. Проте усі інші дні року гості Зашків не балують. Хоча при міжнародній трасі "Львів – Рава-Руська" і розташований відповідний знак, нога чи колесо туриста буває тут не часто.
Чим ще може заманити Зашків, так це природою. Навіть не враховуючи близькість до Грибовицького сміттєзвалища, полежати на травичці і відпочити від міської суєти чи просто з дороги тут можна. З села відкривається прекрасний краєвид на пагорби, які його оточують.
Південною частиною села протікає річка Недільщина. Найвищий схил Зашкових пагорбів називається Берекавицею.
У 1377 році князь Владислав Опольський подарував Зашків монахам-домініканцям. Ця дата і є першою письмовою згадкою про село Зашків. У 1399 р. архієпископ галицький Якуб дозволяє закласти каплицю в селі, де б монахи могли виконувати духовні обов'язки. В архівних документах за 1703 рік Зашків, разом із селом Завадів числяться як складові Куликівської парафії. У 1759 році на кошти Львівської митрополії та самих зашківчан почалось будівництво церкви, яке закінчилось у 1760 р. 27 листопада у день Архистратига Михаїла церкву було посвячено. І до сьогодні цей день є Престольним празником у Зашкові. У 1884 р. через село проклали залізничну колію Львів — Рава-Руська.
Будучи у Зашкові радимо відвідати Церкву Архистратига Михаїла (1906), Колишній римо-католицький костел (1930-ті рр.), Водяний млин (поч. ХХ ст.) та Криївку на території колиби "Берекавиця"
Також в селі можна оглянути церкву зі старою дзвіницею і цвинтар поруч. На ньому теж є пам'ятний знак Коновальцю. Сам полковник похований у Нідерландах, й розмови про перепоховання ведуться не перший рік. Місцеві вірять, що це таке відбудеться, проте коли – не може сказати ніхто.
Інфрастуктура у Зашкові не дуже розвинена. Тому, аби перекусити в селі, то потрібно або взяти з собою канапки з дому і влаштувати пікнік, наприклад, на березі місцевого озера. Також можна придбати щось у місцевому сільмазі або попити кави в місцевому кафе.
Щоб доїхати від Львова до Зашкова власним автомобілем, знадобиться до 25 хвилин. Якщо подорожувати громадським транспортом, можна їхати до села Великий Дорошів, а потім пройтись пішки до самого Зашкова. Або ж потрібно чекати на маршрутку "Львів – Зашків", яка курсує за розкладом із АС-2 міста Львова. Дорога обійдеться у 20 гривень туди й назад.