Чому рівненські прокурори приречені на "бурштинову смерть"

Силовики не можуть зупинити нелегальний видобуток "сонячного каменю"на Рівненщині

Чому рівненські прокурори приречені на "…

Новий тиждень почався дещо гаряче для "бурштинової мафії" на Рівненщині: в понеділок, 12 вересня, слідчі військової прокуратури, оперативники Національної поліції та бійці одного з підрозділів спецпризначення затримали прокурора Сарненського району Рівненської області Вадима Топольського та двох організаторів незаконного видобутку бурштину.

Чому рівненські прокурори приречені на "бурштинову смерть" - фото 1

До цього були інші, ще більш гучні затримання та вилучення бурштину тоннами. Втім, по ним досі  немає ні гучних вироків, ні покарань. А бурштин на Рівненщині й далі копають.

Першим про затримання підозрюваного у мафіозних зв’язках рівненського прокурора Топольського звично повідомив на своїй сторінці у Facebook міністр МВС Арсен Аваков.

«...затримали ще одного прокурора та двох організаторів незаконного видобування бурштину. Нагадую, у липні 2016 року правоохоронці провели спецоперацію по затриманню організаторів "бурштинової мафії". До складу входили перший заступник прокурора Рівненської області, чинні та колишні працівники поліції, співробітники СБУ, а також представники криміналітету.

Ці затримання стали результатом кропіткої роботи слідчих військової прокуратури та оперативників ДЗЕ НПУ, які спільно з працівниками ГУБКОЗ СБУ зібрали достатньо доказів, що підтверджують причетність затриманих до вже викритих, а також вчинення нових кримінальних правопорушень. Наразі тривають санкціоновані обшуки", - написав Аваков.

П’ятьом затриманим у липні суд призначив мільйонні суми застави, аби вийти з СІЗО на час розслідування, але таких грошей у родичів та друзів тоді не знайшлося. Затримали тоді першого заступника прокурора Рівненської області Андрія Боровика, колишнього інспектора Кузнецовського відділу поліції Анатолія Смолянця, підполковника СБУ Вадима Федорука, екс-начальника Дубровицького відділу поліції Сергія Родзіна та бурштинокопача Миколу Ребешка, якого вважають кримінальним авторитетом.

Генеральний прокурор Юрій Луценко тоді повідомив, що про викриття цілої мережі "бурштинової мафії". Але, наразі справа так і не отримала ніякого продовження.

Одразу після затримання з’явилися версії, що липневі затримання та обшуки на Рівненщині були усього лише виставою для зміни кадрів. Мовляв, закінчаться ці справи, як завжди, нічим, тобто надто вже гуманними вироками, якщо вони взагалі не розваляться на стадії розслідування і дійдуть до суду. Адвокат Микола Лазарчук, захисник Анатолія Смолянця, одному з рівненських видань заявив, що в СБУ і Генпрокуратури немає доказів злочинного зв’язку між усіма затриманими.

І якщо навіть вину підозрюваних бодай у частині пред’явлених обвинувачень доведуть, їх усіх усунуть від роботи й від посад, на їхні місця прийдуть інші – і будуть робити те ж саме, що й попередники.

Напевне, уже ні в кого не залишилося ілюзій щодо того, чи нові, незаплямовані кадри братимуть хабарі і покриватимуть  незаконний бізнес. Бо правила "бурштинової гри", на превеликий жаль, не змінилися. Верховна Рада уже котрий рік ухиляється від ухвалення закону про бурштин. Без нього усі інші, покликані боротися з цією хворобою, показують якусь роботу вживанням тимчасових та неефективних заходів.

Взагалі все зводиться до того, що сьогодні затримали прокурорів Рівненщини за бурштин. Два місяці тому "прикрили" попередніх прокурорів. За два місяці, вочевидь, затримають тих, хто прийде на зміну нинішнім "героям".

Джерела Depo.Львів в правоохоронних органах Рівненської області припускають, що сьогоднішнє затримання може бути "отвєткою" Авакова за попередні "посадки" прокурорськими. Та й взагалі, в регіоні точиться боротьба за те, хто саме контролюватиме нелегальний видобуток бурштину. Тому силовикам і не вигідно його побороти.

Наприкінці серпня перший заступник глави Національної поліції Вадим Троян в ефірі одного з телеканалів запевнив, що поліція повністю контролює "бурштинову мафію" у Рівненській, Житомирській і Волинській областях. Мовляв, там спецпідрозділи стоять і Нацгвардія. Бійці підрозділу останньої, присланої боротися з незаконним видобутком бурштину на Поліссі, у серпні відлупцювали у Сарнах хлопців та дівчат, які гуляли уночі в барі біля місцевої військової частини. Бійка виникла за якусь словесну образу.

На ранок після побоїща на асфальті біля бару було видно сліди крові. Вибачатися перед людьми приїхав начальник Головного управління поліції у Рівненській області Сергій Князєв і запевнив, що підрозділ Нацгвардії передислокують за межі області.

Чи побороли вони незаконний видобуток бурштину – питання риторичне. Місцеві мешканці кажуть, що навчилися з ними домовлятися. Останнім часом прикордонна авіація неодноразово повідомляла про виявлені факти "подоланого" незаконного видобутку бурштину на Рівненщині в районах, прилеглих до українсько-білоруського кордону.  

У серпні з десяток осередків незаконного видобутку бурштину було виявлено в Олевському районі Житомирської області та Рокитнівському, Зарічненському, Володимирецькому і Дубровицькому районах Рівненщини. Там було помічено велику кількість копачів, автотехніки, мотопомп.

На території Львівської, Волинської, Тернопільської, Чернівецької, Івано-Франківської, Рівненської та Вінницької областей прикордонники виявили імовірні місця зльоту й посадки посадки малих літальних апаратів та накопичення товарів, які можуть використовувати контрабандисти для вивезення добутого бурштину. Про результати повітряного моніторингу проінформовано керівництво держави та правоохоронні органи.

Минулої суботи  Державна прикордонна служба за допомогою літака DА 42 знову зафіксувала чотири ділянки у Дубровицькому та Зарічненському районах, де видобувають бурштин.

Поліція ж останнім часом практично не повідомляє про затримання на рівненському Поліссі бурштинокопачів. Сергій Князєв, начальник ГУ Нацполіції на Рівненщині, якого призначили в область для боротьби з незаконним видобутком, наприкінці серпня отримав звання генерала поліції. Тепер, у вищому званні, можливо, й облишить Рівненщину і переїде до столиці. Нехай і інші, і не лише в поліції, одержать звання та посади на подоланні незаконного видобутку бурштину.

Затримані тим часом тихенько собі вийдуть, хтось відкупиться, інші, чия справа дійде до суду, штраф заплатять, як колишній директор ДП "Укрбурштин" Олег Ярошик, у мікроавтобусі якого у 2015 році знайшли 2,6 тон незаконно видобутого бурштину, і який не отримав жодного покарання від суду. З посад підуть, але й далі займатимуться тим, "чим усі в Сарнах та Дубровиці займаються.

За оприлюдненими депутатом  Рівненської облради Оксаною Лозовою даними, на Рівненщині працює близько 200 тисяч (!) бурштинокопачів.

Нещодавно суд заарештував рівненського депутата за незаконний видобуток бурштину. Співробітники управлінь внутрішньої безпеки Служби безпеки України та Державної прикордонної служби разом із представниками прокуратури затримали підполковника СБУ і начальника одного з управлінь Держприкордонслужби за підозрою у сприянні незаконному видобутку бурштину в Рівненській області.

Не спить і злочинний світ: нещодавно на Рівненщині збиралися "злодії у законі" для обговорення та вирішення питань, пов’язаних із незаконним видобутком сонячного каменю. Тож "бурштинові" розборки тривають і далі, як то кажуть, буде.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme