Чи рятуватиме Садовий Львів і околиці від занурення у сміття

Мер Львова не поспішає вирішувати проблему з місцевою "Чорнобильською катастрофою" – міським сміттєзвалищем в Грибовичах

Чи рятуватиме Садовий Львів і околиці ві…

Екологічна катастрофа на Львівщині – міське сміттєзвалище  в селі Великі Грибовичі коло Львова – зацікавлює політиків, як правило, тільки перед виборами. Хоча офіційно сміттєзвалище закрили вже більше п’яти років тому, воно досі працює практично на повну потужність. Тим часом Львівська міська рада на чолі з мером Андрієм Садовим ратує про те, що інвесторів під будівництво нового сучасного сміттєпереробного заводу місто не має, а сам Львів не можна залишити без вивозу сміття, адже столиця Галичини потоне не тільки у туристах, але й у смітті. У проблемі спробував розібратись кореспондент Depo.Львів.

Наша пісня гарна й нова - починаємо її знову

Про закриття Грибовицького сміттєзвалища офіційно ухвалювалося не одне рішення. Як Жовківською районною радою, на території якої розташовано об'єкт, так і Львівською міською й обласною радами. У рішення постійно прописували нові дати закриття сміттєзвалища й проведення там повної рекультивації усіх інфільтратів, проте час йшов, ради констатували, що попереднє рішення не виконане, й успішно затверджували нову дату закриття сміттєзвалища.

Тим часом мешканцям Великих Грибовичів кинули цукерку – провели централізоване водопостачання населеного пункту, щоб люди не перекривали міжнародну трасу "Львів – Рава-Руська". Бо минулими роками пікети виникали досить часто, були й перекриття доріг. Минулого тижня громада знову не витримала, й дорогу знову перекрили. Щоправда, тимчасово.

Загострення пікетів через цю проблему відбувається, як правило, влітку, коли за високої температури сморід шириться на десятки кілометрів, й місцеві мешканці вже не можуть миритись із неприємним запахом. Медики, у свою чергу, констатують загострення хвороб на територіях сіл, які наближені до Грибовицького сміттєзвалища.

Тим часом, активісти повідомили про ще один жахливий випадок: днями на сміттєзвалищі стався витік кислих гудронів. На переконання активістів, це "Чорнобиль" місцевого значення: близько 1,5 тонни кислих гудронів прорвали земляний вал, залили ґрунти з боку села Малехова аж до Голосківського цвинтаря та потрапили в річку Малехівку.

Вода в криницях Малехова не придатна до вживання. Більше того, вода у малехівський водогін теж надходить з місць, де є отруйні виливи.

Голова комісії з питань сільського господарства, екології та раціонального використання природних ресурсів, депутат Жовківської районної ради Ігор Муравський вважає, що найбільша складність полягає в тому, що тема Грибовицького сміттєзвалища і гудронів "заговорена" роками. "Рівень екологічної техногенної катастрофи, що сталась нещодавно, я б порівняв із місцевим "Чорнобилем". Але лише на четвертий день у Малехів почали підвозити питну воду", - каже він.

Як вдалось з'ясувати Depo.Львів, один бізнесмен, який має асфальтний завод, насправді вивозить кислі гудрони зі сміттєзвалища для того, щоб додавати його у асфальт, який виробляється на Львівщині. Про такий факт знають і у Львівській ОДА, і у прокуратурі, проте владні органи кажуть, що задокументованих фактів про це немає, відповідно, вчинити жодних дій не можна.

Інвестори не дають "на лапу"

Тим часом, джерела Depo.Львів також наголошують, що насправді знайти інвестора під рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища дійсно не так просто. Компанії, які готові побудувати у області один або декілька сміттєспалювальних заводів, уже неодноразово звертались до Львівської міської ради. Проте оскільки чітко не визначене місце під будівництво заводу, то вони не могли вивчати цю ділянку для можливості будівництва.

Крім того, ЗМІ неодноразово писали про те, що у мерії Львова ніби натякали на необхідність "дати хабаря" для того, щоб начебто переконати місцеве населення у необхідності виділення земельної ділянки під будівництво заводу. Таке нерозуміння людей зрозуміле, адже роз'яснювальної компанії про те, чим сучасний завод відрізняється від викидання відходів просто на землю, ніхто з представників влади так і не проводив.

Ще у вересні минулого року у Львівській ОДА заявили про те, що область домовилась з італійською компанією Ced Engegneria про будівництво заводу. Зокрема виконавчий директор компанії Луїджі Моро розповів, що компанія реалізувала кілька проектів з будівництва заводів з переробки сміття в Європі. "Такі сучасні заводи, крім утилізації ТПВ, виробляють теплову й електричну енергію", - заявив він. Проте віз і досі там.

Натомість Львівська міська рада ще у далекому 2014 році обіцяла, що до 2019 року буде залучено 213 мільйонів гривень на рекультивацію сміттєзвалища. Неодноразово міську раду Львова штрафували через суди за бездіяльність щодо рекультивації сміттєзвалища, проте так нічого і не змінилось.

Трохи пояснив ситуацію тепер вже екс-директор департаменту екології Львівської ОДА Олексій Балицький. За його словами, саме Львівська міська рада має визначити місце для будівництва нового сміттєпереробного заводу. "Місто Львів мало б передбачити місце для будівництва сміттєпереробного заводу за будь-якої з технологій. Ці кроки мали б бути зроблені якнайшвидше, адже саме місто Львів є найбільшим суб’єктом продукування твердих побутових відходів. На сьогодні, на жаль, ситуація перебуває на такому ж рівні, як і була років п’ять тому. Зі сторони Львова не було вчинено жодних дій. Є розроблений проект з відкачування інфільтратів з Грибовицького сміттєзвалища, які несуть чи не найбільшу шкоду для навколишнього природного середовища, у тому числі і для підземних вод, але цей проект поки що не реалізований", - зазначив Олексій Балицький у коментарі Дивись.Інфо.

Виникає логічне питання: а чому ж мер Львова не зацікавлений у вирішенні цієї проблеми? Версій є кілька, і одна з них полягає у тому, що фірми, наближені до мера Львова, заробляють на централізованому вивозі сміття, і затримки з вирішенням проблеми можуть бути пов'язані з цим фактом. У області ж ситуація не радісна: голова ОДА Олег Синютка раніше декларував, що у області станом на 1 січня 2016 року буде повністю завершений процес централізованого вивозу сміття, проте влада так і не спромоглась реалізувати цей проект.

Експерти кажуть, що для реального закриття Грибовицького сміттєзвалища потрібно не менше десяти років, тож радять мешканцям Львівщини набратись терпіння. Активісти ж час від часу продовжують перекривати в'їзд автомобілів зі сміттям на територію сміттєзвалища, щоб привернути до нього увагу громадськості.

Всі актуальні та свіжі новини Львова читайте на Depo.Львів

 

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme